Tikrai dažnai sulaukiame klausimo – tai kaip žinoti, ar mūsų įmonei jau reikalingas vidinės komunikacijos specialistas? Viena kolegė, personalo vadovė Dovilė yra sakiusi:

jei visi vadovai 100% atliktų savo darbą, organizacijoje nereikėtų personalo žmogaus.

Panašiai matyt galima sakyti ir apie vidinę komunikaciją. Kol organizacijoje žmonių skaičius yra iki 50 ir visi lengvai telpa susirinkimų kambaryje – visus komunikacinius klausimus jos išsisprendžia pačios, na kartais pasikonsultuoja, dalyvauja mokymuose, bet iš esmės – situacija valdoma.

Didėjant organizacijos kompleksiškumui (skirtingi biurai, nuotolinis darbas, darbuotojų įvairovė) – atsiranda poreikis diegti vidinės komunikacijos rutinas, nustatyti komunikacijos kanalus ir… turėti vidinės komunikacijos pagalbą. Vienos organizacijos šią paslaugą turi iš išorės, kitos – į komandą kviečia prisijungti šios srities specialistą. Patikrinome, mes konsultuojame organizacijas, kurių darbuotojų skaičius – nuo 120 iki 3000 darbuotojų.

Daugelio organizacijų bibliotekose rasite knygą – „Organizacija, kuri susikalba“, kurioje sudėliojome labai detalius ir aiškius patarimus, kas kuria sklandžią komunikaciją organizacijoje. Imi ir tiesiog taikai praktikoje, nes lengva pasiremti kitų organizacijų patirtimi ir mūsų patarimais.

Panašiai atsakymą sudėliojome ir šį kartą, visiems gerai pažįstamose situacijose:

  • Paprasta situacija: į svečius užsuko 6 draugai. Nekyla abejonių, kad lengvai susitvarkysite, kiekvienam surasite po lėkštę, stiklinę ir visus pavaišinsite. Taip ir su komunikacija – tol, kol galite lengvai visi susitikti vienoje erdvėje, įsiminti vieni kitų vardus, suprasti, kas ką veikia – patys esate savo sėkmingų vidinės komunikacijos praktikų kūrėjai.
  • Vidutinio sudėtingumo situacija: artėja vestuvės ar jubiliejus, kuriame dalyvaus 50 žmonių. Pradedate sukti galvą ir ieškoti pagalbos – kaip visus susodinti ir pamaitinti. Taip ir vidinėje komunikacijoje – tam, kad susitvarkytumėte, jau pradedate ieškoti sprendimų, kurie padėtų sujungti visus į vieną bendrą komunikacijos liniją. Taip atsiranda organizuoti ir valdomi komunikacijos šaltiniai ir rutinos.
  • Ilgalaikė ir kompleksinė užduotis: 80 ir daugiau darbuotojų pietų pertrauka gamykloje. Siekiate, kad visi skaniai papietautų ir tai padarytų per gana ribotą laiką. Tam jau reikia apgalvoti sistemą, pavyzdžiui, patys atsineša patiekalus, vandens ąsočiai jau laukia ant stalų. Taip ir vidinėje komunikacijoje – reikia turėti sistemą ir logiką: kaip įtraukti, išgirsti, padėti suprasti bei sėkmingai susikalbėti darbuotojams organizacijoje.

Efektyvi vidinė komunikacija yra kaip gerai suorganizuota šventė – ji sudaro sąlygas bendradarbiauti, dalintis informacija ir siekti bendrų tikslų. Galbūt jau atėjo laikas ir jūsų organizacijoje atsirasti tam, kuris pasirūpins, kad vidinė komunikacija būtų it džiuginantis visų susėdimas skaniai pavakarieniauti?